Płyta wiórowa, a płyta pilśniowa. Porównanie
Drewnopodobne deski mają bardzo szerokie zastosowanie, jeśli chodzi o prace wykończeniowe. Jednymi z najpopularniejszych są płyty wiórowe oraz pilśniowe, pomiędzy którymi są pewne różnice. Jakie dokładnie? Zachęcamy do lektury oraz poznania cech tych materiałów.
Charakterystyka płyt wiórowych
Płyty wiórowe to kompozytowe materiały, które produkowane są metodą prasowania na gorąco drewnianych wiór oraz innych cząstek. W procesie prasowania wykorzystuje się też inne materiały, w tym spoiwa i dodatki, które gwarantują zachowanie struktury elementu. Zazwyczaj wykorzystuje się je w przemyśle wykończeniowym. Dodatkowo mogą być użytkowane do konstruowania ścian zewnętrznych.
Cechy płyt pilśniowych
Płyty pilśniowe produkowane są z tkanki drzewnej, którą poddano rozwłóknieniu. Następnie przechodzą przez proces spilśniania, czyli łącznia w zwartą masę, a także formowania w odpowiedniej temperaturze. Powstaje tym samym zwarty i solidny produkt, który ma wiele praktycznych zalet. Produkcja płyt pilśniowych to również domena naszej firmy.
Porównanie
Materiały te – choć stosunkowo podobne – znacznie różnią się między sobą. Wynika to oczywiście z różnego procesu produkcyjnego, który sprawia, że w przypadku wiórowych widoczne są większe kawałki drewna, natomiast pilśniowe tworzą bardziej gładką strukturę. Te drugie dzięki temu są też bardzo twarde i stabilne nawet wtedy, gdy działają na nie duże siły. Płyty pilśniowe doskonale znoszą też wilgoć, dlatego świetnie sprawdzają się nie tylko do produkcji mebli, ale nawet jako warstwa termoizolacyjna.
Jak widać płyty wiórowe oraz pilśniowe różnią się między sobą. Sprawia to jednocześnie, że mają nieco inne zakresy zastosowań. Przed zakupem trzeba więc upewnić się, na jakich cechach nam zależy oraz które z nich spełni dany produkt.