Jakie są różnice między płytą HDF a MDF?
Do wykańczania pomieszczeń oraz produkcji mebli coraz częściej wykorzystujemy naturalne materiały. Idealnym i najlepszym jest drewno, ale bardzo często jest to też najdroższy surowiec. Stąd rosnące zapotrzebowanie na materiały drewnopodobne, które są wysokiej jakości, są łatwe w obróbce i estetycznie wyglądają w każdym mieszkaniu lub domu, a przy tym są o wiele tańszym rozwiązaniem.
Do produkcji mebli oraz wykończenia pokrycia ścian czy podłóg wykorzystuje się materiały drewnopodobne np. płyty HDF, MDF. Można je impregnować oraz powlekać laminatami czy okleinami dzięki temu zmieniając aranżację wnętrza. Są to produkty trwałe i wytrzymałe, stąd coraz częściej inwestują w nie zarówno osoby indywidualne szukające materiału do wytworzenia zaprojektowanych przez nich mebli na wymiar czy sami producenci szaf, szafek i innych konstrukcji. Warto wtedy korzystać z pomocy doświadczonych dostawców, którzy pomogą dobrać najlepszy materiał do naszych potrzeb i wskażą różnice między jego wariantami.
Płyty HDF- duża twardość i praktyczne wykorzystanie
Jednym z bardziej popularnych typów płyt wykorzystywanych w stolarstwie lub przy produkcji elementów wykończeniowych jest płyta HDF (High Density Fibreboard). Produkowana jest ona z włókien drzewnych, sprasowanych pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury. Dodaje się do nich też klej syntetyczny, żywicę lub wosk co sprawia, że jest to produkt o wiele bardziej wytrzymały niż tradycyjna płyta pilśniowa. Wymyślono ją na początku XX wieku jako tańszy odpowiednik drewna. Wykorzystywana była i wciąż jest do produkcji drzwi, gdyż modele z tradycyjnego drewna mają skłonność do wypaczania się, a ciężki materiał niekorzystnie oddziałuje też na całą ramę wokół drzwi. Dawniej produkowano z niej boazerię, dziś spotykamy wiórowe panele ścienne pięknie imitujące drewno. Płyta odporna jest na uszkodzenia mechaniczne, wyginanie czy pękanie. Ułatwia utrzymanie jednostajnej temperatury w pomieszczeniu oraz chroni przed hałasem. Można powlekać ją laminatami, naturalnymi okleinami czy papierem żywicznym co pozwala nadać jej oryginalny charakter oraz kolorystykę pasującą do każdego wnętrza, a także dodatkowo utwardzić i wzmocnić. Mimo, że duża gęstość oraz składniki i powlekające płyty materiały chronią przed działaniem wody, zalecane są one do pomieszczeń suchych, aby zminimalizować ryzyko rozwarstwienia się.
Płyty MDF- delikatniejsza wersja
Innym rozwiązaniem są płyty MDF (Medium Density Fibreboard). To produkt o mniejszej gęstości włókien, który wykorzystywany jest do produkcji mebli i ich części, oraz akcesoriów wykończeniowych jak na przykład listewek ozdobnych przypodłogowych czy paneli ściennych. Płyty nadają się do oklejania papierami dekoracyjnymi czy folią 3D dającą niecodzienne możliwości aranżacyjne, ale odpowiednie są też do pokrycia odpowiednio dobraną farbą. Co ciekawe, jest to płyta poddawana często dodatkowej obróbce np. zakrzywianiu, gdyż jest bardzo elastyczna i łatwo można uzyskać opływowe kształty, jak również frezowaniu, czyli wycinaniu kształtów. Dodając do wiór specjalne dodatki można wzmocnić różne parametry płyty i uczynić ją jeszcze bardziej odporną na wilgoć, ogień, a nawet można ją zabarwic na wybrany kolor. Sprawdzi się w pomieszczeniach o średniej wilgotności.